:: جلد 0 - پاییز 98 - پیش شماره جهت الگوی مقاله (از مقالات شماره های پیشین مجلات وابسته به انجمن) ::
جلد 0 - پاییز 98 - پیش شماره جهت الگوی مقاله (از مقالات شماره های پیشین مجلات وابسته به انجمن) صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه ینبل درباره‌‌ی تاریخ‌گذاری اصطلاح «سنت نبوی» در اواخر قرن اول و نقد آن
مجید معارف*، زینب شایسته‌فر
چکیده:   (2069 مشاهده)
خوتیر ینبل از جمله حدیث‌پژوهان مهم غربی است که مطالعات حدیثی وی منبع ارجاع بسیاری از حدیث‌پژوهان غربی است. او مفهوم سنت نبوی را در اواخر قرن نخست هجری تاریخ‌گذاری می‌نماید، با این استدلال که نقطه‌ی آغازین یکسان انگاری مفهوم سنت با سنت نبوی اواخر قرن نخست هجری است. وی برای اثبات فرضیه خود به وصیت عمر حین مرگ، صدور فتوی توسط صحابه و تابعین بر اساس رأی شخصی و عدم استناد به سنت پیامبر(ص) و حصر مفهوم سنت نبوی در سنت توسط عمر بن عبدالعزیز استناد می‌کند. این در حالی است که با مراجعه به قرآن و منابع اصیل اسلامی نواقص روشی و محتوایی حدیث‌پژوهی ینبل در این زمینه روشن می‌گردد. با توجه به اعتبار سنت نبوی نزد قرآن و فرمان به لزوم تبعیت از سنت نبوی توسط خداوند متعال و همچنین کاربرد وسیع عبارت سنت نبوی از زمان حیات پیامبر(ص)، نظریه ینبل قابل نقد بوده و در نتیجه این عبارت را در ابتدای قرن نخست تاریخ‌گذاری می‌گردد.
واژه‌های کلیدی: ینبل، سنت، سنت نبوی، تاریخ‌گذاری، حدیث، عمربن عبدالعزیز
متن کامل [PDF 454 kb]   (513 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/4/11 | پذیرش: 1398/4/11 | انتشار: 1398/4/11


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 0 - پاییز 98 - پیش شماره جهت الگوی مقاله (از مقالات شماره های پیشین مجلات وابسته به انجمن) برگشت به فهرست نسخه ها